I. UVODNI DOLOČBI
1. člen (opredelitev založniške dejavnosti)
Trojina, zavod za uporabno slovenistiko (v nadaljnjem besedilu »Trojina«) v okviru svoje založniške dejavnosti opravlja izdajo, zalaganje in organiziranje tiskanja publikacij, ki se nanašajo oz. vključujejo v dejavnost Trojine (v nadaljnjem besedilu “avtorska dela”) in ki se izdajajo tako na klasičnih kot na elektronskih medijih.
2. člen (vsebina pravilnika)
S temi pravilnikom se določajo pogoji in postopek posameznih opravil v okviru izvajanje založniške dejavnosti na Trojini ter določa in ureja osnovna načela za urejanje razmerij, ki z izdajo avtorskega dela nastanejo med Trojino kot založnikom in izdajateljem in avtorjem oz. avtorji.
Za vsa ostala razmerja, ki niso posebej opredeljena s tem pravilnikom, se neposredno uporabljajo zakon, ostala pravila Trojine ter določila založniške pogodbe, ki se sklene za izdajo posameznega avtorskega dela.
II. UREDNIŠKI ODBOR
3. člen
Uredniški odbor je stalno strokovno telo ki ugotavlja strokovno korektnost in primernost ter smotrnost izdaje predloženega avtorskega dela. Odbor ima pet članov, ki jih na predlog direktorja imenuje Svet zavoda.
Mandat člana uredniškega odbora je 2 leti.
4. člen
Uredniški odbor o svojem delu enkrat letno poroča Svetu zavoda.
Uredniški odbor vsako leto predlaga letni izdajateljski načrt, ki ga potrdi svet zavoda. Uredniški odbor si prizadeva pritegniti k sodelovanju podjetja in druge organizacije kot sofinancerje ali sponzorje.
III. VODJA ZALOŽNIŠKE DEJAVNOSTI
5. člen
Vodja založniške dejavnosti, kot odgovorna osebo za vodenje in organiziranje založniške dejavnosti na Trojini, je direktor zavoda.
6. člen
Naloge vodje založniške dejavnosti, ki pri založbi Trojina vodi zalaganje, izdajo in organizira tiskanje avtorskih del, so, da:
– zbira predloge med zaposlenimi in zunanjimi sodelavci za izdajo različnih avtorskih del
– predlaga načela cenovne politike ter način določitve prodajnih cen
– preverja ali predloženo avtorsko delo izpolnjuje formalne in tehnične pogoje za izdajo in tisk
– zagotovi CIP zapis
– pridobi elemente za izdelavo avtorskih pogodb
– v sodelovanju z urednikom in avtorji:
• pripravlja kalkulacijo stroškov in prihodkov za izdajo posameznega avtorskega dela
• predlaga višino naklade za izdajo posameznega avtorskega dela
• samostojno oz. v sodelovanju z oblikovalcem pripravi platnice za tisk
• odloča o izbiri tiskarne in določa datum izdaje
• organizira distribucijo izdanih avtorskih del
• usklajuje izdajateljske in založniške interese Trojine z drugimi izdajatelji in založniki.
IV. ODLOČITEV ZA IZDAJO AVTORSKEGA DELA
7. člen (predložitev predloga avtorskega dela)
Avtorji ali uredniki predložijo predlog avtorskega dela, ki naj bi ga založila in izdala Trojina, vodji založniške dejavnosti. Predlog avtorskega dela mora vsebovati sledeče podatke:
• imena avtorjev, naslov, okvirno dolžino, število tabel in slik, število prispevkov (če gre za zbirko prispevkov), ipd.
• življenjepis in bibliografijo avtorjev oziroma urednika, če gre za zbirko člankov
• opis dela, ki vključuje:
– tip dela (monografija, zbirka člankov, itd. po klasifikaciji COBISS)
– tematika
– ciljna publika
– kazalo vsebine in kratek opis vsebine (500-1000 besed)
• avtorsko delo v elektronski obliki (če je v času oddaje predloga na voljo).
Predloge avtorskih del s sklepom odobri uredniški odbor in določi urednika predlaganega dela. Vodja založniške dejavnosti v dogovoru z urednikom določi rok oddaje.
8. člen (predložitev avtorskega dela)
Avtorska dela morajo biti vsebinsko in tehnično korektno izdelana ter predložena v elektronski obliki. Avtorskemu delu je potrebno priložiti še izpolnjen spremni dokument.
Za dela tujih avtorjev, prevode del ali katerakoli gradiva, za katere je potrebno zagotoviti ureditev avtorskih pravic, mora urednik ob sodelovanju vodje založniške dejavnosti od nosilca avtorskih pravic priskrbeti pisno dovoljenje za natis, ki ga prav tako priloži avtorskemu delu.
Natančnejše tehnične zahteve, ki jih mora izpolnjevati oddano avtorsko delo, določi vodja založniške dejavnosti.
9. člen (ugotavljanje stroškov in prihodkov za izdajo avtorskega dela)
Po odobritvi avtorskega dela na uredniškem odboru, vodja založniške dejavnosti v sodelovanju z urednikom in avtorji pripravi predlog kalkulacije stroškov in prihodkov za izdajo, določi višino naklade ter pripravi predlog pogojev za sklenitev založniške pogodbe.
Predloge, ki jih predlaga vodja založniške dejavnosti v smislu prvega odstavka tega člena, odobri uredniški odbor. Odobritev predlogov je pogoj za sklenitev založniške pogodbe in izdajo avtorskega dela.
V. ZNANSTVENA DELA
10. člen (recenzenti)
Znanstvena dela so lahko sprejeta v tisk le na podlagi pozitivne recenzije, ki jo lahko opravijo člani uredniškega odbora ali zunanji recenzenti. Izbira recenzentov se izvede med strokovnjaki iz tistega strokovnega področja, iz katerega je predloženo znanstveno delo.
Imena recenzentov morajo biti navedena v publikaciji, ki se izdaja. Plačilo recenzije znanstvenega dela zagotovi Trojina in se štejejo kot del stroškov izdaje.
11. člen (recenzija)
Recenzent odda recenzijo na recenzentskem listu. Recenzija mora vsebovati pozitivne in negativne značilnosti znanstvenega dela ter konkretne pripombe za izboljšavo dela. V sklepnem delu mora recenzent predlagati in natančno obrazložiti ali se delo izda ali ne.
Pri ponatisih se ugotavlja obseg novih vsebin.
Na osnovi mnenja recenzentov sprejme uredniški odbor odločitev o korektnosti in primernosti ter smotrnosti izdaje predloženega znanstvenega dela. Svojo odločitev uredniški odbor posreduje predlagatelju in vodji založniške dejavnosti.
VI. RAZMERJA MED IZDAJATELJEM, ZALOŽBO IN AVTORJEM
12. člen (sklenitev založniške pogodbe)
Trojina kot založnik sklene z avtorjem oz. avtorji avtorskega dela založniško pogodbo, ki jo podpišejo vodja založniške dejavnosti ter avtor(ji). Enako velja za morebitno pogodbo z urednikom avtorskega dela.
Založniška pogodba, kot tudi vse spremembe ali dodatki k tej pogodbi, morajo biti v pisni obliki.
13. člen (avtorski honorar)
Osnova za izplačilo avtorskih honorarjev so založniška oz. avtorske pogodbe, ki jih Trojina sklene z avtorji, recenzenti in drugimi morebitnimi nosilci avtorskih pravic.
Avtorski honorar se določi na podlagi števila avtorskih pol. Avtorska pola vsebuje 30.000 znakov s presledki.
VII. IZDAJA AVTORSKIH DEL
14. člen (jezikovna neoporečnost)
Avtorska dela, ki jih zalaga in izdaja založba Trojina morajo biti jezikovno ustrezna. Za jezikovno ustreznost besedila sta odgovorna urednik in avtor oz. avtor(ji).
15. člen (zunanja podoba publikacij)
Zunanja podoba del, ki jih založi Trojina, se določi v dogovoru med avtorjem in Trojino.
16. člen (tehnična urejenost avtorskega dela)
Ko avtor vnese vse popravke, ki so jih zahtevali urednik in morebitni recenzenti, urednik dokončno preda tehnično korektno pripravljeno delo (v primerni elektronski obliki) vodji založniške dejavnosti.
Šteje se, da je urednik oddal tehnično korektno pripravljeno delo, če je delo oddal:
– v obliki datoteke, napisane z urejevalnikom Microsoft Word; in
– v obliki datoteke PDF
pri čemer so v datoteki (ali datotekah) zajeti celotno besedilo in vsi grafični elementi, potrebni za prelom dela (“camera ready”).
17. člen (varovanje originalov)
Izvirnik rokopisa oz. datoteke, spominski ključek, CD, DVD ipd. in izvirnike ilustracij ter načrtov za opremo avtorskega dela založba varuje s skrbnostjo dobrega gospodarja in preprečuje njihovo uporabo nepooblaščenim osebam, zlasti pa skrbi, da ne pride do kršenja avtorjevih avtorskih pravic. Avtor pa ima v skladu z zakonom pravico dostopa do izvirnika dela.
Za varovanje originalov avtorskih del je zadolžen vodja založniške dejavnosti.
18. člen (avtorski izvodi)
Število izvodov, ki pripadajo avtorju in drugim imetnikom avtorskih pravic, se določi pred izdajo dela v predhodnem pisnem dogovoru med imetniki avtorskih pravic in založnikom.
VIII. POLITIKA CEN
19. člen (določanje prodajnih cen)
Prodajno ceno za posamezno avtorsko delo določi vodja založniške dejavnosti, upoštevajoč kalkulacijo stroškov in prihodkov za izdajo posameznega avtorskega dela.
Z eventuelnimi dobički posameznih avtorskih del lahko Trojina pokriva eventuelne izgube, ki nastanejo pri izdaji drugih avtorskih del.
IX. REŠEVANJE SPOROV
20. člen (reševanje sporov)
Avtorji in Trojina rešujejo morebitne spore, ki bi nastajali v postopku izdajanja avtorskih del, z medsebojnim dogovarjanjem.
V primeru, da sporov ni mogoče rešiti z dogovorom, je za reševanje sporov pristojno sodišče v Kranju.
Škofja Loka, dne 12. 3. 2012